امروز یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷

سفر رهبر انقلاب به کرمانشاه التیام بخش درد مردم زلزله زده بود سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۴:۵۶


سفر رهبر انقلاب به کرمانشاه التیام بخش درد مردم زلزله زده بود تعداد بازدید: ۲۸۹

نماینده مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: حضور مقام معظم رهبری حقیقتا آن التیام اصلی را به مردم این منطقه داد که در واقع حضور ایشان یک آبی بود بر آن دلهای کویری و آتش زدهای که همه ی غمها را تحمل کرده بود و خدا را شکر این یک گام حضور ایشان این دردها را به فراموشی سپرد و توصیهها و دستور ایشان به مسؤولان برای پای کارآمدن و یک مدیریت جهادی خیلی مسرت بخش بود، امیدواریم که فرمایشات حضرت آقا آویزه گوش مسؤولان شود و با یک کار جهادی در ظرف چندسال این استان محروم را از قبلش هم بهتر بسازند.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی کیا، نماینده مردم استان کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی مجمع نمایندگان اظهار داشت: زلزله اخیر کرمانشاه زلزلهای است که در پنجاه سال اخیر بیسابقه بوده است.

 

وی ادامه داد: این زلزله از حیث تخریب و ویرانی شاید بیست برابر قدرت زلزله بم را داشته است و حدود دوازده هزار خانهروستایی، پنج هزار خانه  شهری را به کلّ ویران کرده و در مجموع سی هزار واحد مسکونی را آسیب رسانده است.

 

 حجت الاسلام والمسلمین حسینی کیا اظهار داشت: بیش از 570 میلیارد تومان فقط به صنعت این استان لطمه وارد کرده، علاوه بر زیرساختهای شهری، بیمارستانها، همهی اینها را آسیب وارد کرده، احشام و دامها همه از بین رفته است.

 

وی اظهار داشت: مردم این منطقه یک بار تمام اموال و داراییشان را در جنگ از دست دادهاند و این زلزله هم باردیگر همه دارایی و اموال شان را از بین برد، بنابراین انتظار است که  دولت کمک خوبی به مردم منطقه داشته باشد.

 

این نماینده مجلس به دو موضوع مهم درباره واقعه اخیر اشاره کرد و افزود: نخست اینکه بتوانیم امدادرسانی کنیم و یک مدیریت این امداد است در حوزهی امداد رسانی،امداد و نجات، اورژانس کشور و برخی نهادها خوب کمک کردهاند.

 

وی افزود: در بحث مدیریت، ضعفهای بزرگی وجود داشت، یکی از جاهایی که روحانیت و طلاب خوش درخشیدهاند و جایگاه آنها در بین مردم زلزلهزده مشخص بود، حضور آنها در کنار مردم که التیامبخش دردهای این مردم بود و کمک به ساماندهی آسیبدیدگان زلزلهزده بود و این پابهپای مردم ایستادن ، کمک کردن، ارائهی خدماتکردن، برگ زرینی بود بر افتخارات قبلی روحانیت و آن ارادت و محبت مردم را نسبت به روحانیت چند برابر کرد.

 

حجت الاسلام والمسلمین حسینی کیا با بیان اینکه زلزله زدگان شرایط مناسبی در استان کرمانشاه ندارند، گفت: نیازمند یک عزم جدی برای بازسازی در اسرع وقت هستیم، الان دولت بین 25 میلیون تومان برای روستا و 35 میلیون تومان برای شهر مصوب کرده و این بودجه برای جبران چنین خسارتی کافی نیست.

 

وی ادامه داد: عمده مردم در خانههای مسکن مهر و غیر مسکن مهر ساکن بودند، خودشان وام داشتند، وام خودشان را نتوانستند پس بدهند، با وام جدید  هم مشکلش حل نخواهد شد.

 

نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: آن چیزی را که میتواند نسخه شفابخشی برای کرمانشاه و هم برای آینده باشد، استفاده از محلّ هدفمندی یارانههاست، ما الان حدود 3700میلیارد تومان در ماه یارانه میدهیم قانون هم هست دولت موظف بوده، تا الان هم تخلف کرده که یارانهی پردرآمدها را حذف نکرده است این ظرفیتی است یک ماه از این محل به زلزلهزدگانکرمانشاه کمک کند لااقل 2000میلیارد تومانش را بدهد به نظرم کار تمام میشود.

 

حجت الاسلام والمسلمین حسینی کیا افزود: چون مردم قدرت این کار را ندارند نیازمند استمحال بانکی ، معافیت مالیاتی، عدم لحاظ ضمانت، وثایق بانکی است چون زلزلهزده و بحرانزده است همهی اینها اگر بیایند پای کار و از این هدفمندی دولت کمک کند، به سرعت ظرف دوسال به نظرم استان نجات پیدا می کند و إلا با این روندی که دولت خودش پیشبینی کرده است، خیلی فاصله داریم تا اینکه این استان نجات پیدا کند. 

 

وی عنوان کرد: همچنان استان نیازمند به کمکهای مردمی است و وحدت، همدلی و همراهی مردم و خصوصا روحانیت عزیز، جهتدهی به خیرینی که مدرسه سازند، تشکیلاتها  مثل بهداشت و سایر را می سازند به استان کمک بکنند.

 

نماینده مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: حضور مقام معظم رهبری حقیقتا آن التیام اصلی را به مردم این منطقه داد که در واقع حضور ایشان یک آبی بود بر آن دلهای کویری و آتش زدهای که همهی غمها را تحمل کرده بود و خدا را شکر این یک گام حضور ایشان این دردها را به فراموشی سپرد و توصیهها و دستور ایشان به مسؤولان برای پای کارآمدن  و یک مدیریت جهادی خیلی مسرت بخش بود، امیدواریم که فرمایشات حضرت آقا آویزه گوش مسؤولان شود و با یک کار جهادی در ظرف چندسال این استان محروم را از قبلش هم بهتر بسازند.